Hazarbaba Kayak Merkezi - Kapak

Elazığ Hazarbaba Kayak Merkezi

Kış mevsiminin vazgeçilmez alanlarından birisi de kayak merkezleridir. Ülkemizdeki bu kayak merkezleri, kış mevsiminde kayak yapılırken yaz mevsiminde de doğa güzelliklerini gezme imkânı tanır. Böylelikle hem kış mevsiminde hem de yaz mevsiminde birçok aktiviteyi yapabilirsiniz. Hazarbaba Kayak Merkezi bu özel kayak merkezlerinden birisidir. Kayak sporunun yapabileceğiniz pistler, kafeteryalar ve telesiyeji bulunur. Bunlar standartlara uygun olarak konumlanmıştır. Kayak merkezi Hazarbaba dağındadır. Bu dağ hazar gölüne yakın olup, göle yukarıdan bakmaktadır. Yüksekliği ise 1850 metredir. Hazarbaba kayak merkezi 1999 yılında ziyaretçilerine açılmıştır.

Hazarbaba Kayak Merkezi – Pistler Ve Ulaşım

Hazarbaba Kayak Merkezi - Genel

Bu kayak merkezinde yoğun kar yağışı görülür. Kar kalınlığı ise 3 metreye kadar ulaşmaktadır. Hem profesyonel kayakçıların hem de amatör kayakçıların eğlenebileceği ve rahatlıkla kayabileceği kayak pisti yer alır. Hazarbaba kayak merkezi Elazığ ilinin sivrice ilçesinde bulunur. Bu kayak merkezinde 8 adet kayak pisti vardır. Doyasıya eğlenebileceğiz kayak pistlerin uzunluğu 3 kilometreyi bulmaktadır. Telesiyej hattı ise 1100 metre uzunluğundadır. Buradan tüm kayak merkezini tepeden görebilirsiniz. Bu tesis standartlara uygun olarak hizmet vermektedir. Hazarbaba kayak merkezinin dik yamacından dolayı en zor pisti bulunan kayak merkezleri arasındadır. Bu zorlu pistlerinde Slalom yapılmasına ihtiyaç duyulur. Hazarbaba kayak merkezi Elazığ’a 30 kilometre uzaklığındadır. Sivrice ilçesine ise 6 kilometre uzaklığı bulunur. Kayak merkezinde kara yolu ulaşımı sürekli açıktır. Buraya hava ve demir yolu ulaşımı vardır. Demir yoluna 5 kilometre, Elazığ hava limanına 22 kilometre uzaklığı bulunur. Bu sayede kayak merkezine ulaşmak oldukça kolaydır. Sivrice ilçesinden kara yolu ulaşımı ile gidilir. Ankara’ya 741 kilometre uzaklığının olması Elazığ’a uçak ile ulaşmak sonrasında kara yolu ile devam etmek oldukça kolaydır.

Kayak Ekipmanları Nelerdir?

Hazarbaba Kayak Merkezi - Kayak

Bir kayak merkezine gittiğinizde kayak ekipmanları olması gerekir. Bu ekipmanların hepsinin ayrı bir özelliği vardır. Kayak yapmak biraz riskli bir spor olduğu için olacak yaralanmalara ve sakatlıklara karşı korur. Ayrıca soğuk havanın etkisinde kalmayı da önler. Tüm malzemeler oldukça kalın ve rahattır. Böylece kalın olsa da hareketleri kısıtlamaz. Önemli kayak ekipmanlardan birisi de kasktır. Tüm sporlarda olmazsa olmazıdır. Her türlü kazalarda maksimum koruma sağlar. Eldiven, snowboard, baton, dizlikler, kayak botu, pantolon, mont, tulum diğer kayak ekipmanlarındandır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir