Kayak Sporu Sevdalıları Soğuktan Korunmak İçin Neler Yapmalı

Kayak Sporları ve Tehlikeleri

Türkiye, kayak merkezleri ile dünyadaki bir çok ülkeyi kıskandıracak seviyededir. Bazı ülkelerde 1 tane bile kayak pisti bulunmazken, ülkemizde 50’den fazla kayak merkezi bulunmaktadır. Kayak merkezleri sayısının önümüzdeki 20 yıl içerisinde 100’ü de geçmesi bekleniyor. Halkımızın kayağa olan ilgisinin çok az olmasına rağmen, bu gelişme gerçekten yüz güldürücü.

Başlıca kayak merkezlerimiz olan Uludağ, Kartepe, Kartalkaya, Palandöken ve Erciyes, her sene milyonlarca yerli ve yabancı kayak severi ağırlamaktadır. Kayak sporları zor ve öncesinde ciddi bir hazırlık yapılması gereken aktivitelerdir. Bir yaz tatili ile karşılaştırıldığında kış tatilleri hem daha maliyetli hem de detayları ile çok zaman alan dönemlerdir. Yine de kayak tatili, bir yaz tatili ile karşılaştırılamayacak kadar eğlence ve macera doludur.

Kayak Sporu Tehlikeli Midir?

Dünyayı Kıskandıran Kayak Merkezleri Sahibiyiz

Bilgisiz ve gereksiz cesaret ile yapılmadığı zaman kayak sporlarının tehlikesi yoktur, ancak bu kayağın kolay olduğu manasına da gelmez. Cesaret, azim ve doğru ekipmanlar ile siz de pistlerde bir kartal gibi süzülebilirsiniz. Kayak severlerin yaptıkları en büyük hata, bu sporu kendi kendilerine öğrenmeye çalışmalarıdır. Kişileri bu düşünceye yönlendiren de maalesef özel ders fiyatlarının çok yüksek olması. Fakat alacağınız 2 saatlik özel ders ile tatiliniz boyunca düşe kalka kayak yapmak yerine, doyasıya kayabilirsiniz. Aslında bu yönden bakıldığında özel ders size para kazandırmaktadır.

Dünyayı Kıskandıran Kayak Merkezleri Sahibiyiz

Kayakta düşme esnasında asla panik yapmayın ve hemen kalkmaya çalışmayın. Eğimli bir pistte olduğunuz için düştükten sonra da bir mesafe alırsınız. Tamamen durduktan sonra kontrollü bir şekilde ayağa kalkmaya çalışın. Seviyenize uygun pistlerde kayarsanız, özel ders alırsanız ve doğru ekipmanlar kullanırsanız, kayak sporunun tehlikesini minimuma indirgemiş olursunuz.

İlk kayak tatilinizden fazla bir şey beklemeyin. Özellikle pistlerde süzülen kişileri görünce, hiç doğru dürüst kayamadığınızı düşünerek mutlu olmayın. O kartal gibi süzülen kayakçılar da sizin geçtiğiniz yollardan geçtiler. Başlangıç aşamasına kaymak için bile en az 20 gün boyunca pistlerde olmanız gerekecektir. Bu da çoğu kayak sever için 3 yıl demektir. Vaktiniz varsa ve işiniz daha uzun tatil yapmaya uygunsa, uzun bir kayak tatili ile ilk senenizde de iyi bir seviyeye gelebilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir