Doğu Ekspresi ile Kayak Tatili Yapmak

Doğu Ekspresi, sosyal medya mecralarında paylaşılmasının ardından oldukça popüler bir hale geldi. Özellikle fotoğrafçılar, sanatçılar, dağcılar, sosyal medya fenomenleri bilet bulmak için adeta yarışır durumdadır. Doğal olarak talep bu kadar yüksek olunca bilet fiyatları da akıl almaz biçimde artmaktadır. Sosyal medya sayesinde bu tren yolculuğunun, ülkemizdeki saklı kalmış güzellikleri de daha çok insana ulaşmış durumda. Çok uzun süreden beri yapılmakta olan Doğu Ekspresi için geç keşfedilmiş bir hazine diyebiliriz.

Dediğimiz gibi yoğun talep sonrası Doğu Ekspresi’ne bilet bulmak biraz zor olmaya başlamıştı. Bu sebeple buna bir çözüm olarak artık 2 adet Doğu Ekspresi bulunmaktadır. İlki Turistik Doğu Ekspresi ikincisi ise Doğu Ekspresi ismindedir. İki seçenekte de güzergâh aynı ancak durakta durma sürelerinde farklar bulunmaktadır. Doğu Ekspresi’nde durakta sadece yolcu indirmek ve bindirmek için birkaç dakika durulmakta. Turistik Doğu Ekspresi, daha az durakta duruyor ve bazı duraklarda insanlar gezmeleri ve doğal güzellikleri görebilmeleri için 2-3 saat kadar bekliyor.

Doğu Ekspresi ile Kayak Tatili Nasıl Yapılır?

Muhteşem manzaralar ve eşsiz güzellikler görmenizin yanı sıra Doğu ekspresi ile kayak keyfini de yaşayabilirsiniz. Nasıl olduğunu anlamak için güzergahı incelemek gerekiyor. Doğu ekspresi güzergahı; Ankara – Kayseri – Sivas – Erzincan – Erzurum ve Kars şehirlerine uğramaktadır. Aralarda da birçok ilçede durduğunu belirtmek isteriz. Peki, nasıl kayak tatili yapacağız? Çok basit kayak merkezi olan yerler de inerek tabi ki. Sizler için durakların bulunduğu şehirlerdeki kayak merkezlerinin listesini hazırladık.

 • Kayseri Erciyes Kayak Merkezi
 • Sivas Yıldız Dağı Kayak Merkezi
 • Erzincan Ergan Dağı Kayak Merkezi
 • Erzurum Palandöken Kayak Merkezi
 • Kars Sarıkamış Kayak Merkezi

“Peki, aklınızda bana bu ne kazandıracak ?“ diye sorabilirsiniz. Öncelikle yol yorgunluğunu unutabilirsiniz. Kayak tatiline muhteşem kar manzaraları izleyerek gidebilirsiniz.

Doğu Ekspresi Duraklarındaki Kayak Merkezleri Genel Bilgi

Doğu Ekspresi ile kayak tatili planı yapıyorsanız yolculuğa çıkmadan önce kalacağınız yeri belirlemeniz sizin faydanıza olacaktır. Gittiğiniz zamanda otel bulabilirsiniz ama önceden ayarlamak daha ekonomik olabilir. Erken rezervasyon imkanı ile ücretleri daha ucuz bir tatil fırsatı yakalayabilirsiniz. Asıl konumuza gelirsek duraklardaki kayak otelleri arasından en çok tercih edilenleri sizler için listeliyoruz.

Erciyes Kayak Merkezi – Kayseri

Erciyes Kayak Merkezi, ülkemizin önde gelen kayak merkezlerinden biri haline gelmiştir. Kış döneminde kayak, kızak, snowboard, doğa yürüyüşü, yaz döneminde ise trekking, tırmanma, yamaç paraşütü gibi etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle son teknoloji mekanik tesisleri kayak severlerin burayı tercih etmesindeki en önemli unsurlardan biri. Erciyes kayak pistleri toplamda 58 kilometreye ulaşmaktadır. Kolay, orta ve zor seviyelerde toplam 33 adet pist bulunmaktadır. Tesislere gelecek olursak 22 kilometre uzunluğa erişen ve saatte 36 bin yolcu taşıma kapasiteli toplam 15 mekanik tesis bulunmaktadır. Mirada Del Lago, Grand Eras Hotel gibi Erciyes otelleri, kayak merkezine ve pistlere yakın mesafede yer almaktadır.

Yıldız Dağı Kayak Merkezi – Sivas

Doğu Ekspresi’nin bir sonraki durak şehri Sivas ve burada da Yıldız Dağı Kayak Merkezi yer almaktadır. Bu merkezde 10 kilometre uzunluğunda toplam 7 pist yer almaktadır. Tesis içerisinde 1 adet teleski, 2 adet telesiyej ve 2 adet yürüyen bant kayakçıları pistlere taşımaktadır. Ayrıca buz pisti de tesis içerisinde yer almaktadır. Yıldız Dağı’nda kayak mevsimi Aralık ayından Nisan ayına kadar sürmektedir.

Kayak tatilinizi termal bir tatil ile birleştirme imkanına burada sahipsiniz. Kış mevsiminde kayak, snowboard, kızak, trekking yaz mevsiminde ise kamp, tırmanış, doğa yürüyüşü yapılabilmektedir. Yıldız Dağı yamacında bulunan Yıldız Gölü’nde ise dalış, jet-ski ve su sporları yer almaktadır.

Ergan Dağı Kayak Merkezi – Erzincan

Ergan Kayak Merkezi

Erzincan ülkemizde karın en uzun süre kaldığı bölgelerden biridir. Bu sebeple kış turizminde önemli bir yere sahiptir. Doğu ekspresi ile kayak rotasının da önemli duraklarından birisidir. Yılın neredeyse 6 ayı pistlerden kar kalkmamaktadır. Tesis içerisinde toplam uzunluğu yaklaşık 9 kilometre olan 4 adet pist yer alır ve bu pistlerin en uzunu 3 kilometre civarındadır. Mekanik tesisler açısından da Ergan Dağı Kayak Merkezi önemli bir potansiyele sahip. Türkiye’nin en uzun mekanik tesisleri burada yer almaktadır. Ergan otelleri, şehir merkezinde bulunması kayakçılar için bazen dezavantaj olsa da merkezde bulunan imkanlardan geri kalmıyorsunuz.

Palandöken Kayak Merkezi – Erzurum

Erzurum Kayak Merkezi - Genel

Erzurum’un havasının nemli olmaması sebebiyle gece – 40 dereceye varan sıcaklık sayesinde kar toz halinde kalıyor ve kalitesi fazla bozulmuyor. Bu sebeple Palandöken kayak merkezi Türkiye’nin önemli yerlerinden biri haline geliyor ki uluslararası olimpiyatlarının düzenlenmesi de bunun bir göstergesi. Merkez, Toplam 30 kilometreyi bulan 22 adet kayak pistine ev sahipliği yapmaktadır. En uzun pisti 12 kilometredir. Mekanik tesis açısından da kayakçıları da büyük bir zaman kaybından kurtaran bir yer. 5 adet telesiyej, 1 adet teleski, 2 adet baby lift ve 1 adet gondol hizmet vermektedir. Palandöken’de kayak mevsimi Ekim – Kasım aylarında başlar ve kış mevsimine göre Mayıs ayına kadar devam etmektedir.

Sarıkamış Kayak Merkezi – Kars

Sarıkamış Kayak Merkezi - Genel

Doğu Ekspresi’nin son durağı olan Kars’ta Alp Dağları standardında kayak yapabilirsiniz. Kış mevsiminde 2 – 3 metreyi bulan kar kalınlığı ve kalitesi ile Türkiye’nin en nadide kayak merkezlerinden biridir. Sadece Alp Dağları’nda bulunan “kristal kar” özelliğine sahip olması, kayak ve snowboard için oldukça elverişli. Kristal kar nedir diye merak ediyorsanız onu da kısaca açıklamak isteriz. Kristal kar, nem oranın çok düşük olması sebebiyle yağan kar donmadan, yağdığı andaki halini korumakta ve sulanmamaktadır. Bu özellik Cıbıltepe’yi dünya standartlarında bir merkez haline getirmiştir.

Tesis içerisinde 9 adet kayak pisti yer almaktadır ve toplam uzunluğu yaklaşık 12 kilometredir. Bunun yanı sıra 45 kilometrelik Cross Country kayak pisti de vardır. Ayrıca kayak merkezinde 2 adet telesiyej ve 1 adet teleski bulunmaktadır.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları 2020

2020 Doğu Ekspresi Yataklı Bilet Fiyatları (Tek Yön)

 • Tam (Tek Kişi) 480 TL
 • Tam (2 Kişi) 600 TL
 • Genç (Tek Kişi) 354 TL
 • Genç (2 Kişi) 489 TL
 • 65 Yaş Üstü (Tek Kişi) 240 TL
 • 65 Yaş Üstü (2 Kişi) 300 TL

2020 Doğu Ekspresi Koltuklu (Pulman) Bilet Fiyatları

 • Tam 57.50 TL
 • Genç 49.50 TL
 • 65 Yaş Üstü 29 TL

2020 Doğu Ekspresi Kuşetli Bilet Fiyatları

 • Tam 78 TL
 • Genç 69 TL
 • 65 Yaş Üstü 49 TL
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir