Minik Kayakçılar Ne zaman Kayağa Başlamalıdır?

Çocuklar Ne Zaman Kayağa Başlamalıdır?

Kayak merkezlerinde, daha önce özel kayak dersi almışsanız kayak hocalarının ‘yürüyebilen herkes kayak da yapabilir’ sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Buradan yola çıkacak olursak, düşmeden veya sendelemeden yürüyebilen her çocuk kayak yapmaya başlayabilir. Burada zorlu pistlerde, hızla süzülen bir kayaktan bahsetmiyoruz elbette, daha amatör ve sevimli bir kayaktan bahsediyoruz.

Kayak merkezlerinde, eğitmenler 3 yaşından sonraki çocukları kabul ediyorlar. Yılda 1-2 hafta kayak yapma imkanı bulan bir minik kayak sever, 6-7 yaşlarında sizi şaşırtacak kadar iyi kaymaya başlayabilir. Büyük markalar çocuklara özel kayak takımları ve kıyafetler üretiyor. Çocuğunuz hızlı bir şekilde büyüyeceği için bu kayakları satın almak yerine kayak merkezlerindeki kayak dükkanlarından kiralayabilirsiniz. Kayak merkezlerinin bir çoğunda çocuklar için de özel kayak pistleri ve oyun alanları bulunuyor. Çok güvenli olan bu kesimlerde, çocuklarınız 3 yaşından sonra kayabilir.

Kayak Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayak Tutkunları İçin Vizesiz Kayak Merkezleri

Çocuklarınız kayak yaparken mutlaka kask takmalıdır. Yetişkinler içinde zorunlu olması gereken bu kayak ekipmanı, çoğu zaman şiddetli hasarlardan bizi korurlar. Çocuklar için en önemli konulardan birisi de terlemektir. Bir yetişkin terlediğini ve sıvı kaybettiğini fark edebilir fakat çocuklar çoğu zaman bunu fark etmezler. Kayak yaparken çocuğunuzun sıvı ve enerji kaybedeceğinin bilincinde olmalısınız. Restoranlara yakın yerdeyseniz çocuğunuzun öğünlerini atlamadığından emin olun veya sırt çantanızda ona özel besleyici paketler taşıyabilirsiniz. Bol bol su içtiğinden de emin olun, kayak sporları zannedilenden çok daha fazla terleten sporlardır.

Çocuğunuzun Düşmesinden Endişe Etmeyin

Kayak Özel Ders - Eğitmen

Kayak pistleri, düşülebilecek en güzel alanlardır. Çocuğunuzun düşmemesine kafayı takmak yerine ona nasıl düşeceğini öğretebilirsiniz. Pistlerde düşerek yaralanan kişi sayısı zannedildiğinden çok daha azdır. Özellikle çocukların vücut yüzeyleri küçük olduğu için düşmeleri de onunla doğru orantı da düşük şiddetli olur. Kaskı ve kayak kıyafetleri eksiksiz olan bir çocuk için düşmek, sadece eğlenceli bir oyun olacaktır. Hatta siz kendinizin düşmesinden daha fazla endişe etmelisiniz. Kısa bir özet geçecek olursak, 3 yaşını geçmiş çocuğunuzla çok eğlenceli bir kayak tatili geçirebilirsiniz. Yola çıkmadan önce gideceğiniz kayak merkezinin çocuklara özel pistleri ve eğitimleri olduğunu da teyit etmeyi unutmayın.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir