Çocuk Kayak Takımı Nelerden Oluşur?

Çocuklar kar oynamayı ve kaymayı çok severler. Çocuklarınız ile birlikte bir kış tatili yapmak ve bir kayak merkezine giderek kaymayı da öğrenmelerini istiyorsanız gerekli ekipmanlara sahip olmalısınız. Çocukların hem kar ve soğuktan korunmaları hem de olası bir kaza ve yaralanma yaşamamaları için kullanılacak çocuk kayak takımı çok mühimdir. Öncelikle soğuk, yağış ve rüzgâra karşı çocukları koruyacak özel kayak kıyafetleri seçilmelidir. Kayak tulumu çocuklar için uygun kıyafet olarak gösterilir. Ancak çocuğun rahat hareket etmesini kısıtlayan bir tulum yerine salopet tarzı bir kıyafet tercih edebilirsiniz. Çocuk kayak takımı, kayak esnasında üşümemesi için yün ya da polar içlikler mutlaka giydirilmelidir. Ayakkabı seçimi tam ayağına göre değil biraz büyük alınabilir. Kayak ayakkabısı içine giyeceği çorapların sıcak tutan ve terletmeyen özellikte olması gerekir. Yine kayak kaskı, gözlüğü ve eldivenleri özenle seçilmelidir.

Çocuk Kayak Takımı Nasıl Olmalıdır?

Çocuk Kayak Takımı - Kıyafetler

Çocuğun kayak öğrenirken kullanacağı kayak takımı önemlidir. Çocuklar için geniş kayak seçilmeli, kayak uzunluğu dikine tutulduğunda çocuğun çenesini geçmeyecek uzunlukta olmalıdır. Çocuğun kayaklara bağlanacak kayak ayakkabısı ayakucunda yarım santimetre boşluk kalacak büyüklükte seçilmelidir. Çocuklar ilk kaymayı öğrenirken baton kullanılmıyor. Ancak kaymayı öğrendiğinde uygun batonlar seçilmelidir. Çocuklar kayak sporunu büyüklere göre çok daha kolay öğrenirler. İyi bir kayak eğitmeni ve uygun kayak takımı seçildiğinde çocuğunuz kaymayı çok kısa sürede öğrenecektir.

Çocuğunuz Kayarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk Kayak Takımı - Eğitim

Çocuğunuz ilk kez kaymayı öğreniyorsa eğitmenin talimatlarına uymasını söyleyiniz. Eğer çocuğunuz zaten kaymayı biliyorsa yalnız kaymak isteyecektir. Önce onunla birlikte kayarak pisti öğretiniz. Kaybolma riskine karşı belli zamanlarda buluşma noktası belirleyerek size ulaşmasını sağlayınız. Parlak ve canlı renklerde bir mont giymesini sağlayınız. Sırt çantası dengesini bozabilir, bu nedenle büyük cepli bir mont giymesini sağlayabilirsiniz. Çocuklarda yaralanma ve kazalar en çok yorgunluk sebebiyle olduğundan yorulduğunda mutlaka kayağı bırakıp dinlenmesini öğütleyiniz. Protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmesini sağlamalısınız. Kayak pisti üzerinde kalmayı ve insanlarla mesafeli kayması gerektiğini söyleyiniz. Kayarken kesinlikle sakız çiğnemesine izin vermeyiniz. Çocuğunuzla keyifli bir kış tatili için sağlığına dikkat etmelisiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir