bansko kayak merkezi

Bulgaristan’ın Adrenalin Dolu Şirin Kasabası “Bansko Kayak Merkezi”

Bansko, komşu ülke Bulgaristan’da bulunan Blagoevgrad şehrinde bulunan ve Pirin Dağları’nın yamacında yer alan küçük, şirin bir kasabadır. Kasabanın bu kadar ünlü olması, Bansko Kayak Merkezi sayesindedir. Normal zamanlarda 20 bini geçmeyen nüfus kış tatili sezonunda şaşılacak derecede artmaktadır. Bulgaristan kayak merkezleri arasında önemli bir yere sahip olan Bansko kayak merkezi, gün geçtikçe artan popülerliği ile Doğu Avrupa’nın en önemli yerlerinden biri haline gelmiştir hatta 2014 Kış Olimpiyatları adaylarından biridir. Kayak merkezinde toplam 65 kilometre uzunluğunda, farklı zorluk seviyelerine sahip 18 kayak pisti bulunmaktadır. Serbest stil kayakçılar için Pirin Dağları’nın doğal kıvrımları, Snowbord meraklısı sporcular için Fun Park pisti ve kendine güvenen kayakçılar için Dünya Kayak Şampiyonu Alberto Tomba isminin verildiği yaklaşık 2,5 kilometrelik Tomba pisti ile eğlenceli bir kayak deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Bansko kar kalınlığı ortalama 1,5 – 2 metre olarak belirtilmektedir. Aralık ayında başlayan kayak sezonun Mayıs ayına kadar sürebilmesi için Bansko kayak merkezinde, yapay kar makineleri sürekli olarak hizmet vermektedir. 

Bansko Kayak Merkezi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bansko kayak merkezi1

Kayak merkezine gitmek için Avrupa ülkesi olan Bulgaristan’a gitmelisiniz ve ülkeye girmek için Schengen vizesine sahip olmalısınız. Şirin Bansko Kasabası, Bulgaristan’ın güneybatısında yer alan Pirin Dağları’nın yamacında ve Glazne Nehri’nin yanında yer almaktadır. 

İstanbul ile Bansko arası 600 kilometre civarında ve araçla gitmeyi düşünenler için gümrük işlemleri gibi zaman alıcı işleri saymazsak yaklaşık 6 – 7 saatte kasabaya gidebilirsiniz. Havayolu ile de gitmeniz mümkün. Bulgaristan’ın başkentinde bulunan Sofya Havalimanı’na gidebilir ve ister araç kiralayarak isterseniz de transfer aracı ile yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculukla Bansko’ya varabilirsiniz. 

Son seçenek olarak; tatil firmalarının düzenlediği “Bansko Kayak Turları” sayesinde otobüs ile ve daha ekonomik olarak kasabaya ulaşabilirsiniz. 

Bansko’da Gezilecek Yerler

Bansko kayak merkezi

 

Bansko, kayak merkezi olmasının yanı sıra tarihi ve doğa güzellikleriyle de ziyaretçilerini büyülemektedir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Pirin Milli Parkı, çok çeşitli biyolojik yaşama, doğal güzelliklere ve göllere ev sahipliği yapmaktadır. Bu park içinde trekking, doğa yürüyüşleri ve balık avına çıkabilirsiniz. 

Kasaba içerisinde bulunan gotik mimarisi ile dikkat çeken Trinity Kilisesi ve kilisenin dekorasyonunu yapmak için kasabaya çağrılan ressam Velyan Ognev’in yaşadığı ve adeta bir sanat eserine dönüştürdüğü Velyan’s House’u inceleyebilirsiniz. 

Bansko Kayak Pistleri

bansko pistleri

 • Tomba-1:  Seviye: Uzman, Uzunluk: 2567 metre
 • Tomba-2: Seviye: Uzman, Uzunluk: 830 metre
 • Balkaniada: Seviye: Orta, Uzunluk: 1792 metre
 • Chalin Valog Zapad: Seviye: Orta, Uzunluk: 775 metre
 • Chalin Valog İztok: Seviye: Orta, Uzunluk: 1429 metre
 • Sirna Mogila: Seviye: Orta, Uzunluk: 2080 metre
 • Plato Yug:  Seviye: Kolay, Uzunluk: 1148 metre
 • Plato Sever: Seviye: Kolay, Uzunluk: 1015 metre
 • Shiligarnik: Seviye: Kolay, Uzunluk: 2047 metre
 • Todorka: Seviye: Kolay, Uzunluk: 1690 metre
 • Stara Pista: Seviye: Kolay, Uzunluk: 970 metre
 • Detska Pista: Seviye: Kolay, Uzunluk: 510 metre

Shiligarnik-2: Seviye: Kolay, Uzunluk: 2047 metre

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir