Kayak Yapmayı Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Batı Karadeniz’in Görkemli Çatısı “Ilgaz Dağı Kayak Merkezi”

Dört mevsimin yaşandığı ülkemizin her köşesi farklı güzelliklere, farklı aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır. Yazın güney ve batı sahilleri ziyaretçi akınına uğrarken, kış aylarında ise kayak sevdalıları gözlerini yüksek dağlara, dik yamaçlara dikmektedir. Uludağ, Kartalkaya, Kartepe gibi önemli kayak merkezlerinin bir diğeri olan Ilgaz Dağı Kayak Merkezi, 2587 metrelik zirve noktasıyla kayak severlerin gözlerini kamaştırmaktadır. Eski ismi Koçhisar olan Ilgaz Dağı, bazı yerlerde Kastamonu bazı yerlerde ise Çankırı iline bağlı olarak lanse edilir. Aslında Ilgaz Dağı bir sıradağdır. Bu sebeple Ilgaz Dağları, hem Kastamonu hem de Çankırı ilinde bulunur. Sıradağların büyük çoğunluğu Kastamonu il sınırları içindedir ancak Çankırı’da Ilgaz isimli ilçenin bulunması, bu konum karmaşasının en büyük etkenidir. 

Ilgaz Dağı Kış Turizmi ve Kayak Merkezi 

ilgaz_kayak_merkezi

2850 metrelik zirve noktasına sahip Ilgaz Dağı Kayak Merkezi, Ilgaz Dağı Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Parkta üç adet kayak pisti ve alıştırma sahası vardır.  Kayak pistinin yanı sıra parkta, bir adet 1400 metre uzunluğunda teleski ve iki adet 1500 metre uzunluğundaki telesiyej hizmet vermektedir. Ayrıca kayak merkezinde, Türkiye Kayak Federasyonu’na ait Ilgaz Dağı Tesisleri bulunmaktadır. Otellerin çoğu, kayak pistlerine yürüme mesafesindedir. Park içerisinde ve çevresinde “Ilgaz Dağı Otelleri” diye isimlendirebileceğimiz birçok 3-4-5 yıldızlı otel bulunmaktadır. Yeni başlayanlar bu otellerde, kayak malzemeleri kiralayabilir, hocalar tarafında kayak dersi alabilir ve öğrenme sürecinin ardından kendilerini daha zorlu pistlerde deneyebilirler. Özellikle kar kalınlığının, kayak sporu için elverişli olan Aralık-Ocak aylarında, otellerde yer bulmak bir hayli zorlaşmaktadır. Sezonun Nisan ayına kadar sürdüğü Ilgaz Dağı’nda, kayak sporu yanı sıra doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, botanik geziler, dağ tırmanışları gibi aktivitelere de ev sahipliği yapıyor. 

Not: Ayrıca park içerisinde kamp alanları ve karavanla kalma imkanı bulunmaktadır.

Ilgaz Dağı Kayak Merkezi’ne Ne Zaman Gidilmeli?

Hayal Gibi Bir Tatil İçin Uludağ Kayak Merkezi-Uludağ Atv Turları

Ilgaz Dağı Milli Parkı’nın yıllık ortalama sıcaklığı 10 derece civarındadır. En yüksek sıcaklık 20 derece ile Temmuz ayında, en düşük sıcaklık ise -4 derece ile Ocak ayında görülmüştür. Kayak sporu yapmak isteyenler için tabi ki kış aylarında gitmeleri gerekir. Ancak aklınızda Ilgaz Dağı sadece kışın gidilebilecek bir bölge olarak kalmasın. Sıcak günlerde milli parkın zengin bitki örtüsüne, vahşi doğasına ve dağların eteklerinden gökyüzüne yükselen eşsiz manzarasına tanıklık edebilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir