Kayak Sözlüğü - alp disiplini

Alp Disiplini Türleri Nedir? | Türkiye’de Alp Disiplini

İlk kez 1936 Kış Olimpiyatlarında karşımıza çıkan Alp disiplini kayak türü, yokuş aşağıya kapılardan (kırmızı – mavi olabilen bayrak direkleri) belli bir sıra izleyerek yapılan bir yarışmadır. Alpine Skiing ya da Downhill Skiing olarak adlandırılan ve dilimize Alp Disiplini olarak geçen kayak türündeki yarışmalarda kurallar tüm yarışmacılar için aynıdır. Kadınlar ve erkekler arasındaki tek fark pist uzunluklarıdır.

Alp disiplini türleri kendi içinde 4 ana kategoriye ayrılır. Bunlar;

  • Slalom
  • Büyük Slalom
  • Süper Büyük Slalom
  • İniş Yarışı

Alp Disiplini Türleri

Slalom (SL)

Kayak Sözlüğü - slalom

Slalom yarış türü, Alp Disiplini türleri arasındaki teknik ve dönüşler açısından yarışmacıları zorlayan bir türdür. Bu sebeple aralarındaki en yavaş yarışma kategorisidir. Yarışmacıların hızları en fazla yaklaşık 60 km/s ulaşabilmektedir.

Büyük Slalom (GS)

Tıpkı Slalom türü gibi teknik gerektiren bir yarışmadır. Ancak normal slalomdan farkı pist daha uzun, dönüşler daha az ve hız daha fazladır.

Süper Büyük Slalom (Super-G)

Kayak Malzemeleriyle Yürüyüş - Manzara

Süper büyük slalom yarışları hız yarışmaları olarak kabul edilir. Teknik diğer ikisine göre (SL ve GS) daha azdır ancak hız oldukça fazladır. Pistleri birazdan bahsedeceğimiz olan İniş Yarışları (Downhill) ile Büyük Slalom pistleri arasındadır. İniş Yarışı pistlerinde daha kısa Büyük Slalom pistlerinden daha uzundur.

İniş Yarışı (Downhill)

Tamamen hız yarışı diyebilir. Alp disiplini türleri arasındaki en hızlısı İniş yarışlarıdır. En uzun pist, en az dönüş hareketi yapılan yarışma türüdür. Yarışmacıların hızları saatte 100 kilometreye kadar ulaşabilmektedir.

Ara Kategoriler

Yukarıda sıraladığımız 4 ana kategori dışında ara kategoriler de Alp Disiplini yarışma türleri arasında yer almaktadır. Bunlar Combine ve Süper Combined isimleri ile düzenlenen kombine yarış türleridir.

kayak Ayakkabısı Seçimi - Kayak

Combine türünde yarışmacılar 1 İniş Yarışı (Downhill) ve 2 Slalom (SL) yarışı yaparlar. Toplam 3 yarışın süreleri toplanır, doğal olarak en hızlı olan kazanır.

Süper Combined türünde ise yarışmacılar 1 Slalom (SL), 1 Süper Büyük Slalom (Super-G) ya da 1 İniş Yarışı (Downhill) yarışması yapar ve yine yapılan süreler toplanarak kazanan belirlenir.

Türkiye’de Alp Disiplini

Ülkemiz kış turizmi ve kış sporları açısında her gün üzerine ekleyerek daha büyük ve daha popüler bir hale gelmeye başladığını söyleyebiliriz. Türkiye Kayak Federasyonu tarafından her sene Alp Disiplini kategorisinde yarışmalar düzenlenmektedir.

Alp Disiplini, Türkiye’deki kayak merkezleri arasından en uygun olanı “toz kar” özelliğine sahip Erzurum’da bulunan Palandöken kayak merkezi ve Kars’ta yer alan Sarıkamış kayak merkezidir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir