Kış Sporları ve Kış Sporlarının Çeşitleri Nelerdir?-Snowkite-Pareşüt Kayağı

Kayak Merkezi Sezon Zamanları

Kayak yaparken manzara keyfi sunan Kartepe Kayak Merkezi sucuk ekmeği ve Sapanca Gölü ile meşhur. Havanın açık olduğu bir güne denk gelmeniz, kayak keyfini bir kat daha artıracaktır. Kartepe’de her seviyedeki kayak severi tatmin edecek 12 pist bulunmaktadır. Diğer kayak merkezlerinin aksine, zirvede ise sadece 1 adet otel bulunuyor ve tüm pistlerin işletme hakkı bu otele ait. Kartepe’de kayak sezonu Aralık ayının İkinci haftasında açılmaktadır.

Kış aylarının gelmesi ile beraber sadece Kartepe değil Türkiye’nin tüm kayak merkezleri de kapılarını ziyaretçilere açmaya başladı. Aşağıda diğer kayak merkezlerinin de kayak sezonlarını ne zaman açtıklarına dair kısa bilgileri görebilirsiniz.

Palandöken’de Kayak Sezonu Ne Zaman Açılır?

Kayak Merkezlerinde Sezon Aralıkları Kaç Ay Sürer-skipas

Adeta kar ile bütünleşmiş bir şehir olan Erzurum, dünyaca ünlü Palandöken Kayak Merkezi’ne ev sahipliği yapıyor. Türkiye’deki en uzun kayak sezonuna sahip olan Palandöken’de kayak 3100 metre yükseklikte yapılıyor. Kayak sezonu o kadar uzun ki, Palandöken’de Mayıs ayında dahi kayak yapan yüzlerce insanı bulabilirsiniz.

Toz şeklinde yakın olana kar özelliği sayesinde kayak ve birçok kayak disiplini için uygun pistlere sahip. Profesyonel kayak sporcularının ilk tercihi olan Palandöken’de kayak sezonu Aralık ayının ilk haftasında açılmaktadır.

Uludağ’da Kayak Sezonu Ne Zaman Açılır?

Kayak Kıyafetleri Fiyatları Ne Kadar?

Genel olarak çok pahalı konaklama ve özel ders ücretleri ile bilinse de 2019 yılına girerken de en çok tercih edilen kayak merkezi, Uludağ olmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara gibi ülkemizin nüfus depolarına çok yakın olması ve gece hayatının hareketliliği, Uludağ’ı bir cazibe merkezi haline getirmiş durumda. Buna ek olarak çok fazla sayıdaki konaklama alternatifi ve modern pistleri, Uludağ’a sadece yerli değil yabancı turistlerin de akın etmesini sağlıyor. Bölgede 25 farklı otel hizmet vermekte ve 30’dan fazla pist bulunuyor. Muhteşem bir Kış tatili geçireceğinizin garanti olduğu Uludağ Kayak Merkezi’nde kayak sezonu Aralık ayının 3. haftasında açılmaktadır.

Kartalkaya’da Kayak Sezonu Ne Zaman Açılır?

Kış Turizmi Merkezlerinden Kartalkaya

Uludağ’ın tartışmasız en güçlü alternatifi olan Kartalkaya, daha uygun fiyatlı otelleri ve ondan aşağı kalmayan pistleri ile dikkat çekiyor. Ankaralı ve İstanbulluların sıklıkla tercih ettiği Kartalkaya, nispeten daha sakin ve huzurlu pistlere sahip. 4 kilometrelik bir piste de sahip olan Kartalkaya’da kayak sezonu Aralık ayının 3. haftasında açılmaktadır.

Kartalkaya’ya gelmişken Bolu şehir merkezine inerek, aşçılar diyarı olan Bolu’nun lezzetlerini tatmayı da ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Erciyes’te Kayak Sezonu Ne Zaman Açılır?

İç Anadolu’nun en büyük, Türkiye’nin ise 5. büyük dağı olan heybetli Erciyes, Kayseri’nin adeta sembolü haline gelmiş bir doğal cennettir. Eskiden volkanik aktivitesi olan bir dağ olan Erciyes, Kayseri şehir merkezinden 22 kilometre uzaklıkta bulunsa da ulaşımı dolmuşlar ile bile sağlanabiliyor.

Çok uygun fiyatlı olması, öğrencilere ek indirim vermesi ve ulaşım olanaklarının rahat olması nedeni ile son yıllarda ciddi bir talep gören Erciyes’te kayak sezonu Kasım ayının 3. haftasında açılmaktadır. Kayak sezonunun erken açılması, Erciyes’in yurt dışından da ciddi bir talep görmesini sağlıyor. Buna ek olarak son yıllarda düzenlenen Uluslararası Snowboard turnuvaları da Erciyes’in tanınmasında çok önemli bir etkiye sahip.

Saklıkent’te Kayak Sezonu Ne Zaman Açılır?

Kış Sporları Dikkat Gerekenler ve Kayak Çeşitleri

Antalya’da hiç kayak merkezi olur mu demeyin çok da güzel oluyor. Merkeze 1 saatlik uzaklıkta olan Saklıkent Kayak Merkezi’nde sadece 1 adet otel bulunuyor. Özel aracınız mevcut ise Antalya şehir merkezinde de konaklayabilirsiniz. Daha çok günübirlik kayak aktiviteleri için tercih edilen merkezde kayak sezonu Ocak ayının 2. haftasında açılmaktadır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir