Kayak Kıyafetleri Seçimi Nasıl Yapılır?

Kayak Kıyafetleri Seçimi Nasıl Yapılır?

Kayak sporu yaparken, kayak kıyafetleri önemli bir husustur. Çünkü binlerce metre yukarıda sadece siz ve giysileriniz varsınız. Ancak kaliteli kayak kıyafetleriniz varsa rahat olur ve doğal olarak yaptığınız kayaktan keyif alırsınız. Kayak merkezlerinde kayak kıyafetleri kiralansa da ben kişisel olan bu ürünleri satın almanızı öneriyorum.

Kayak kıyafetlerinin taşıması gereken çok önemli iki özellik bulunur; su geçirmemesi ve rahat olması. Peki kayak tatiline gidenler hangi kıyafetleri bulundurmalı veya kiralamalıdır? Yazımızın devamında detaylı bir liste bulacaksınız.

Kayak Kıyafetleri Nelerdir?

Kayak Kıyafetleri Seçimi Nasıl Yapılır?

Kayak Montu: Giyim bütçenizin çoğunu harcayacağınız üründür. Çok ince olduğuna bakmayın, tüm kaliteli kayak montları incedir. Şişme modelleri tercih etmenizi önermiyorum zira hareket kabiliyetinizi kısıtlayacaktır.

Kayak Pantolonu: Su geçirmez olması hayatidir. Çoğu zaman düşecek ve yorulduğunuz zaman kara oturacaksınız. Su geçirdiği anda kayağınız da biter, sağlığınız da zarar görür. Kesinlikle en iyi markaların ürünlerini almalısınız.

İçlik: Bacakların ve üst bölümün sıcak tutulmasını içlikler sağlar. Kadınlar için külotlu çorap şeklinde olanlar da bulunmaktadır.

Çorap: Termal bir çorap çok iş görecektir. Normal çorabınızın üzerine 1 adet termal çorap giymeniz yeterlidir. Kat kat giymeniz hareket kabiliyetinizi azaltır.

Eldiven: Kayak eldivenleri çok soğuk havalarda dahi ellerinizi nemli ve sıcak tutmak adına tasarlanmışlardır. Normal eldivenleri tercih etmeyin, sadece kayak eldivenin içine giyebilirsiniz. İyi bir kayak eldiveni tek başına yetecektir.

Boğazlı Kazak: Boğazınızı da soğuktan korumak için tercih edebileceğiniz kazak türü. Kayak malzemesi satan dükkanlarda bulunmaktadır.

Kayak Kıyafetleri Seçimi Nasıl Yapılır?

Atlet: Kayak yaparken çok daha fazla terleyeceğiniz için yünden yapılmış bir atlet, terinizi emer ve hasta olmanızın önüne geçer. Normalde hiç giymiyor olabilirsiniz fakat kayak sporlarında şarttır.

Kayak Gözlüğü: İnsan gözü yoğun kara ve güneş ışınlarına çok hassastır. Özellikle ilk kez kayanlar gözlük takmazlarsa hem gözleri çok ağrır hem de yağış olduğu zamanlarda görüş mesafeleri çok kısalır.

Bere ve Kulaklık: Baş bölgenizi ve kulağınızı korumak adına tercih etmelisiniz. Hava ısındıysa kullanmayıp sırt çantanıza koyabilirsiniz. Atkı da takabilirsiniz fakat kayış esnasında çıkarmanızı tavsiye ediyoruz.

Cilt Koruma Ürünleri: Güneş kremleri, cilt nemlendiriciler ve dudak çatlama önleyici lipstickler de mutlaka yanınızda bulunması gereken ek ürünlerdir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir