Kayak Merkezlerinde kullanılan ekipmanları Tanıyalım

Kayak Ekipmanları

Kayak merkezleri açısından çok zengin olan Türkiye, üzerinde 50 adet aktif kayak merkezi barındırmaktadır. Ülkemizin 7 bölgesinin tamamında kayak merkezi bulunmaktadır. Bunların büyük bölümü bölgesel olarak hizmet veriyor olsa da, Uluslararası arenada bilinen ve üzerinde turnuvaların düzenlendiği çok büyük kayak merkezlerimiz de bulunuyor.

Kış aylarında kayak tatilinden başka seçeneği kendinize görmüyorsanız, hazırlıklara şimdiden başlamışsınız demektir. Uygun fiyatlı bir kayak tatili için mutlaka hazırlıklarınızı yaz aylarından yapmaya başlayınız. Bu sayede hem aksesuarlarınızı hem de otel rezervasyonlarınızı ucuza getirebilirsiniz.

Kayak Ekipmanları Nelerdir?

Kayak Merkezlerinde kullanılan ekipmanları Tanıyalım

Kayak ekipmanları genel olarak merkezlere yakın kayak dükkanlarından kiralanan kayak eşyalarıdır. Ekipman kiralamak çok mantıklıdır zira kayak ekipmanı satın almak için ileri düzeyde kayak sporuna hakim olmanız gerekir. Kayak ekipmanları çok pahalı oldukları için henüz bu sporun başında ekipman satın almak sizi yok yere maddi külfete sokabilir, bir de tecrübe kazandıktan sonra yanlış ekipmanları aldığınızı fark etmeniz sizi üzebilir.

Peki nedir bu kayak ekipmanları? Hemen incelemeye başlayalım.

Kayak Merkezlerinde kullanılan ekipmanları Tanıyalım

Kask: Çok kişi tercih etmese de kayak ekipmanları arasında en hayati olanıdır zira çoğu zaman hayat kurtaracaktır. Kayak sporları tehlikelidir ve çok sık küçük-büyük kazaların yaşandığı bir spor dalıdır. O nedenle günümüzde birçok kayak merkezinde kask takmak zorunlu hale getirilmiştir. Zorunlu olmasa dahi kendi güvenliğiniz için mutlaka kask kullanın ve çocuklarınıza da kullandırın.

Batonlar: Kayak yaparken dengede kalmanızı ve hız ayarı yapmanızı sağlayacak kayak eşyasıdır. Batonları kiralarken boyunuza uygun olmasına özen gösteriniz, tecrübeniz yok ise kayak dükkanı yetkilisi zaten size en uygun batonları verecektir.

Kayak Botları: Bot deyince aklınıza normal boylar gelmesin. Ayağınıza tam oturması gereken, sert ve ağır ayakkabılar bunlar. Bot seçimi biraz zordur o yüzden hiç anlamıyorsanız, yine kayak dükkanındaki yetkiliden fikir alabilirsiniz. Kayak botlarının ayağınıza zarar vermemesi için kayak çorabı da giymeyi unutmayın.

Kayak: Çok çeşitli kayak türleri olsa da yeni başlayanlar için birkaç stilden başkası yoktur. Başlangıç için hemen hızlanmayacak ve kolay duracak kayaklar tercih etmek gerekir. Snowboard ve kayak seçimlerinizde yanınızda tecrübeli bir arkadaşınızı bulundurmanız da faydalı olacaktır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir